طراحی لوگو چیست؟

مقالات
طراحی لوگو

طراحی لوگو چیست؟


در ابتدا طراحی لوگو کاری آسان به نظر می‌رسد، اما در واقعیت این گونه نیست. یک طراح لوگو باید دارای اطلاعات و مهارت‌های خلاقیت، تایپوگرافی، رنگ‌شناسی و ... باشد. اگر یک لوگوی عالی طراحی کنید، می‌توانید توجه مخاطبان را به خود جلب کنید و تأثیر به‌سزایی بر رشد  کسب‌و‌کار خود داشته باشید. این مقاله به شما کمک می‌کند تا با مفاهیم طراحی لوگو، اهمیت طراحی لوگو بر تبلیغات و با مهارت‌های لازم یک طراح لوگوی حرفه‌ای آشنا شوید. در ادامه با ما همراه باشید.


تعریف طراحی لوگو


لوگو نماد یا طرحی است، برای معرفی محصول یا خدمات شرکت یا سازمان شما، که به ساده ترین شکل نمایش داده می‌شود. با داشتن یک طراحی لوگوی مناسب، شرکت شما نسبت به سایر سازمان‌ها منحصر به فرد خواهد بود. در واقع لوگو یک بیانیه بصری برای معرفی کسب‌و‌کار شما است.

 

 

انواع لوگو


لوگوی مونوگرام


مونوگرام نمادهایی هستند، که از دو یا چند حروف که معمولا حروف ابتدایی نام شرکت هستند، تشکیل شده اند؛ لوگوهای IBM , CNN, HP  نمونه‌هایی از لوگوی مونوگرام هستند. نمایش لوگو با استفاده از چند حرف، در صورتی که نام شرکت بسیار طولانی باشد، بسیار مؤثر خواهد بود. به طور مثال ناسا، در برابر سازمان ملی هوانوردی و فضایی بسیار ساده‌تر است و سبب تثیبت در ذهن مخاطب می‌شود. در لوگوی مونوگرام باید مطمئن شوید حروفی که انتخاب می‌کنید، باید مضمون واقعی شرکت را نشان دهد.


لوگوهای کلمه‌ای یا Worldmark


لوگوهای کلمه‌ای ،مانند لوگوهای مونوگرام مبتی بر حروف است، که بر نام شرکت تمرکز دارد. لوگوی گوگل نمونه‌ بسیار خوبی از لوگوی کلمه‌ای است. اگر لوگوی شما با یک تایپوگرافی قوی ارائه شود، به یک برند قوی تبدیل می‌شوید. در این نوع لوگو انتخاب فونت مناسب هویت کسب و کار شما را نشان می‌دهد. به طور مثال برای برندهای مد از فونت‌های تمیز و ظریف استفاده می‌شود و برای طراحی لوگوی سازمان‌های دولتی و بزرگ معمولا  از فونت‌های سنگین استفاده می‌شود.


لوگوی تصویری


لوگوی تصویری یک نماد یا آرم مبتنی بر طراحی گرافیک است. لوگوی اپل و پرنده توییتر نمونه هایی از لوگوی تصویری است. لوگوی هر یک از این شرکت‌ها به اندازه‌ای تثبیت شده است که لوگو فوراً شما را یه یاد شرکت می‌اندازد. مهم‌ترین چیزی که در انتخاب لوگوی تصویری باید در نظر گرفت، این است که چه تصویری را انتخاب کنید، تا هویت شرکت را به صورت کامل نمایش دهد و چه مفهومی از شرکت خود در ذهن مخاطب ایجاد کنید.


لوگوی انتزاعی


لوگوی انتزاعی، نوعی خاص از لوگوی تصویری است، که به جای این که تصویری قابل تشخیص باشد، از یک طراحی گرافیکی انتزاعی برای معرفی شرکت استفاده می‌کند. لوگو پپسی و لوگوی آدیداس نمونه‌هایی بسیار خوب از این لوگوی انتزاعی است. در واقع این نوع لوگو چیزی منحصر به فرد از شرکت شما را نشان می‌دهد. با لوگوی انتزاعی می‌توانید کاری که شرکت شما انجام می‌دهد را به‌صورت نمادین نشان دهید. به طور مثال با رنگ و شکل‌های خاص می‌توانید احساسات مخاطبان خود را درباره برند توسعه دهید. برای نمونه شرکت نایک با لوگوی خود مفهوم جنبش و آزادی را نشان می‌دهد.


لوگوی مسکات


در لوگوی مسکات یک شخصیت کسب و کار شما را نشان می‌دهد. در لوگوی مسکات از رنگ‌های مختلف، شخصیت‌های کارتونی و سرگرم کننده استفاده می‌شود. از معروف‌ترین نمونه‌های لوگوی مسکات لوگوی KFC و لوگوی Mr Peanut هستند. لوگوی مسکات با ایجاد فضایی سالم برای خانواده و کودکان و نمایش رویدادهای ورزشی بزرگ بسیار مناسب است.


لوگوهای ترکیبی


لوگو ترکیبی، لوگویی است، که ترکیبی  از یک کلمه، حروف، نماد تصویری، نماد انتزاعی یا مسکات تشکیل شده است. عکس و متن را می‌توانید در کنار هم قرار دهید یا با هم ادغام کنید تا یک لوگو ایجاد کنید. برخی از لوگوهای معروف ترکیبی مانند برگرکینگ، لاکست (lacoste) و دیرتوز هستند. یک نماد ترکیبی یک انتخاب همه کاره است که با ترکیبی از متن و تصویر برند شما را بهبود می‌بخشد. در این نوع لوگو به دلیل آن که ترکیبی از نماد و تصویر است، تأثیر آن بیشتر از نمادهای تصویری است.


لوگو امبلم


این نوع لوگو شامل حروف داخل یک نماد یا ایکون است. این لوگو معمولا با ظاهری سنتی تأثیر بسیار زیادی بر ذهن مخاطبان دارد. این لوگو معمولا برای مدارس، سازمان‌های دولتی و صنعت خودرو انتخاب می‌شود. تعدادی از شرکت‌ها برای معرفی شرکت خود از سبک‌های سنتی استفاده می‌کنند. مانند لوگوی استار‌باکس یا لوگوی هارلی‌دیویدسون نمونه هایی از این نوع لوگو هستند.

 


اهمیت طراحی  لوگو برای تبلیغات و فروش محصولات

 


روش‌های مختلفی برای آن که یک برند در معرض دید قرار ‌گیرد، استفاده می‌شود. لوگو یک ابزار تبلیغاتی قدرتمند است، که به کسب‌و‌کارها برای رسیدن به درآمد زیاد کمک می‌کند و هویت برند شما را نشان می‌دهد، در این‌ بخش با اهمیت لوگو بر تبلیغات آشنا خواهیم شد.

همچنین برای شناخت روش‌های مختلف تبلیغ میتوانید بر روی انواع تبلیغات کلیک کنید.


اولین برداشت


این یک واقعیت است، که قبل از ارائه محصول به مشتری، مشتریان لوگوی شما را می‌بینند. افزودن لوگو به کمپین‌های تبلیغاتی، شما را قادر می‌سازد تا با مشتریان فعلی و آینده خود، به روشی خلاقانه و محرک بصری ارتباط برقرار کنید.  در واقع طراحی لوگوی مناسب، شبیه یک پوستر تبلیغاتی خواهید بود.همچنین تصویر شرکت شما در ذهن مشتریان تثیبت می‌شود و این برای برند شما یک مزیت رقابتی محسوب می‌شود.


جذب مشتریان جدید


با طراحی لوگوی مناسب، یک طراحی بنر انجام داده‌اید و تأثیر قابل توجهی در ذهن مخاطبان خود ایجاد می‌کنید. زمانی‌که لوگوی عالی از کسب و کار خود داشته باشید ، نسبت به سایر رقبا متمایز خواهید شد.


ساختن هویت شرکت


برند به مجموعه‌ای از ویژگی‌هایی گفته می‌شود که از نظر مشتری به کسب‌و‌کار شما نسبت داده می شود. لوگو به کسب و کار شما هویت می‌بخشد و آن را فوراً قابل تشخیص می‌کند. همچنین یک لوگوی حرفه‌ای، تأثیری عمیقی بر ذهن مخاطبان می‌گذارد و بر رشد شرکت تأثیر بسیار زیادی دارد. 

برای درک بهتر موضوع میتوانید از مقاله طراحی لوگو شرکت استفاده کنید.


بهبود برند 


هر برندی که می‌خواهد خود را در صنعت بزرگ جلوه دهد، داشتن یک لوگوی قابل تشخیص بخش مهمی از شناخته شدن است. به عنوان مثال، چگونه پوشاک مارک را شناسایی می کنید؟ پاسخ با لوگوی آن است.
تبلیغات با لوگو برای افزایش نمایش برند بسیار مهم است. استفاده از لوگو در هر رسانه تبلیغاتی، شرکت شما را قادر می‌سازد تا کسب و کار خود را در معرض مخاطبان بیشتری قرار دهید. 
هرچه لوگوی شرکت بیشتر نمایش داده شود، هویت و اعتماد بیشتری از مردم به دست خواهید آورد، که به نوبه خود باعث افزایش فروش، درآمد و سود شما می‌شود. بدون لوگوی مناسب، ممکن است مشتریان کمی با شرکت شما آشنا شوند و این بر فروش شما تأثیر مستقیمی دارد.

 

برقراری ارتباط با مشتری


استفاده از لوگو در تبلیغات به مشتریان شما این امکان را می‌دهد تا در سطح عمیق تری با شما ارتباط برقرار کنند. این به شما امکان می دهد با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید و پاسخ مثبتی را از آنها دریافت کنید. 


 پیاده سازی آسان استراتژی تبلیغات 


هنگام ایجاد بازاریابی کسب‌وکار خود، باید به خاطر داشته باشید که همه، وقت لازم برای محتوای شما را ندارند، اینجاست که طراحی گرافیکی سایت می‌تواند مفید واقع شود.
درج لوگو، بر روی تبلیغ خود، با حداقل متن و تصاویر این فرصت را به مشتریان شما می‌دهد تا نگاهی سریع به تبلیغ شما داشته باشند. طراحی لوگوی قدرتمند تأثیری ماندگار در ذهن بینندگان شما می‌گذارد و به آن‌ها کمک می‌کند تا بعداً برند شما را به خاطر بیاورند.


تکمیل کننده محتوا


زمانی که از لوگو برای معرفی شرکت خود استفاده می کنید،  تأثیر تبلیغات برند شما چند برابر خواهد شد. ترکیب لوگو و محتوا سبب توسعه کسب و کار و شهرت شرکت شما می‌شود.

در این مورد خواندن مقاله اصول تولید محتوا نیز می‌تواند برای شما مفید باشد.


حرفه‌ای شدن


اگر می‌خواهید مشتریان‌تان به شما به عنوان یک کسب وکار حرفه‌ای نگاه کنند، یک لوگوی عالی می‌تواند اعتماد مشتریان به برند شما را افزایش دهد. اگر طراحی لوگوی شما چشمگیر نباشد، مشتریان ممکن است آن را با خدمات و محصولات شما مرتبط کنند و نسبت به خرید از برند شما اعتماد کافی را نداشته باشند.


ثبات


یک کسب و کار ممکن است از پلتفرم‌های مختلف مانند اینستاگرام، توییتر،فیس بوک، وبلاگ و ... برای معرفی خود استفاده کند. یک لوگوی مناسب به حفظ ثبات شرکت در کانال‌های  مختلف کمک می‌کند.

به این منظور شما می‌توانید از مطلب تبلیغات در اینستاگرام و خدمات اینستاگرام نیز استفاده کنید.


رساندن پیام


یک طراحی لوگو یا طراحی موشن گرافیک مناسب، هویت شرکت شما را بیان می‌کند. به عنوان مثال اگر می-خواهید به مخاطبان خود بگویید که خدمات سریع و قابل اعتمادی ارائه می‌دهید، بهتر است لوگویی را انتخاب کنید که دقیقا آن را نشان دهد. به عنوان مثال، اگر صاحب یک فروشگاه حیوانات خانگی هستید، به راحتی می توانید آن را با تصاویر بصری نشان دهید.


تکنیک های طراحی لوگو


تکنیک فضای منفی


تکنیک فضای منفی یا فضای سفید یک تکنیک پر طرفدار در بین طراحان است. در این تکنیک، طراحی لوگو بدون محتوای گرافیکی پیچیده ارائه می‌شود. در این تکنیک، لوگو به صورت مستقیم طراحی نمی‌شود، بلکه با کنارهم گذاشتن اجزای مختلف، یک لوگو که معرف کسب و کار شما است، ساخته می‌شود. این تکنیک، باعث می‌شود چنین لوگوهایی برجسته شوند و سبب جلب توجه مخاطبان می‌شود.


هنر خط


هنر خط، یکی از جالب‌ترین تکنیک‌های طراحی لوگو است، که در بین طراحان گرافیک مطرح می‌شود. این تکنیک معمولا  برای طراحی لوگوهای ساده استفاده می‌شود. تکنیک هنر خط، شامل خطوط مستقیم و منحنی است که معمولا بر پس از زمینه‌های ساده اجرا می‌شود.


تکنیک لتر پرس پویا


تکنیک لترپرس پویا، یکی دیگر از تکنیک‌های طراحی لوگو است که در جامعه طراحان و در میان متخصصان طراحی استفاده می‌شود. این تکنیکی است که شامل استفاده از خطوطی است که از ضخیم به نازک تا پیچیدگی و جذابیت را به اشیاء درون طرح اضافه کنند. این تکینک، تکنیک مناسبی برای آن که اعتماد مشتریان را به خود جذب می‌کند. 


تکنیک گرادیانت مش


 این تکنیک از خطوط خمیده و لایه به لایه برای ایجاد تصویر سه بعدی استفاده می‌کند. در این تکنیک از رنگ-های مختلف و جذاب برای جلب توجه مشتریان استفاده می‌شود . معمولا از این تکنیک برای انتقال پیام اصلی برند استفاده می‌شود.


تکنیک چند ضلعی


این تکنیک ، بر خلاف اسم آن یک تکنیک بسیار ساده است. در این تکنیک از اشکال مثلثی سه بعدی استفاده می‌شود. این تکنیک برای برندهایی که به نبوغ و نوآوری اعتقاد دارند بسیار مناسب است.

 

تکنیک همپوشانی


تکنیک هم‌پوشانی، شامل هم‌پوشانی عناصر در یک لوگو، برای ایجاد یک جلوه سه بعدی طراحی شده است. رنگ و سایه در این تکنیک برای ایجاد یک لوگو سه بعدی استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید حس ازدحام را نشان دهید، این تکنیک، تکنیک بی‌نظیری است.


تکنیک سه بعدی در دو بعدی


جدیدترین تکنیک در بین طراحان تکنیک سه بعدی در دو بعدی است. در این تکنیک طراحان از عمق و بافت و جلوه‌های سه بعدی در لوگوهای دو بعدی استفاده می‌کنند. این تکنیک سبب می‌شود نسبت به رقبای خود برتر شوید.


مهارت‌های لازم برای طراح لوگو


اگر قصد دارید طراحی لوگو  را به عنوان شغل تخصصی خود انتخاب کنید، باید هم مهارت‌های نرم افزاری و هم مهارت‌های هنری خوبی داشته باشید. افزایش تقاضا برای طراحی لوگو به معنای افزایش محبوبیت و ارزش طراحان لوگو است. این نشان می‌دهد که اکنون زمان مناسبی برای شروع حرفه‌ای به عنوان یک طراح لوگو است.

از اساسی‌ترین مهارت‌ها در این زمینه مهارت طراحی گرافیک است که در صورت تمایل میتوانید با کلیک بر طراحی گرافیک چیست این مطلب را دنبال کنید.


مهارت‌های ارتباطی


برای ایجاد لوگوی نهایی، ابتدا باید هویت یک شرکت را کاملا درک کنید. برای این کار باید از مهارت‌های ارتباطی خوبی برخوردار باشید. طراحان لوگو، باید طرح‌های اصلی و مفاهیم را در پاسخ به گزارش‌های کسب‌وکار، مشتریان، کارمندان، همکاران و غیره ارائه دهند. 
برای طراح لوگو ضروری است که بتواند با مشتریان خود شخصاً یا از طریق کانال‌های مختلف مانند تلفن همراه، پیام‌ها، ایمیل‌ها یا حتی چت‌های ویدیویی ارتباط برقرار کنند. طراحان لوگو باید بتوانند نیازها یا مشکلات مشتریان خود را درک کنند و ایده های قانع کننده را با هماهنگی مناسب به اشتراک بگذارند.


خلاقیت


برای آن که به عنوان یک طراح بزرگ مطرح شوید، باید بتوانید به صورت خلاقانه فکر کنید. یک طراح لوگو باید بتواند از طریق گرافیک، ماموریت‌های شرکت را بیان کنند. برای بهبود مهارت‌های خود  لوگوهای منحصر به فرد برندهای معروف را مشاهده کنید و رویکرد کسب و کارهای  موفق  را در طراحی لوگو بیاموزید. این به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و خلاقیت خود را بهبود دهید. همچنین باید  قدرت حل مسئله و مهارت‌های هنری بی نظیری داشته باشد.


پذیرش تکنولوژی


امروزه فضای دیجیتال و فناوری نقش بسیار مهمی در طراحی لوگو دارد. طراحان لوگو برای انتقال هویت برند نیاز به شناخت کامل فناوری و نحوه استفاده از آن را دارد. به عنوان یک طراح حرفه‌ای، لازم است که  ابزارهای پیشرفته ای مانند Illustrator، Adobe Photoshop، InDesign و  Freehand را آموزش ببینید تا بتوانید به آسانی افکار خود را به یک اثر هنری تبدیل کنید.


مهارت وقت‌شناسی


اکثر طراحان لوگو به طور هم‌زمان روی چندین طرح کار می‌کنند و باید بتوانند در عین حال که نتایج عالی را طراحی می‌کنند، باید بتوانند همه آن‌ها را به خوبی مدیریت کنند. در واقع یک طراح لوگو باید دارای مهارت وقت شناسی، مسئولیت و مهارت‌های سازمانی خوبی برخوردار باشد.

 
تایپوگرافی


تمامی اجزایی که باعث می‌شوند که یک کلمه از نظر بصری برجسته و زیبا دیده شود، عناصر تایپوگرافی نام می‌گیرند. طراحان گرافیک باید به خوبی با تایپو گرافی و دیگر سبک های گرافیکی آشنا باشند.


دقیق


ایجاد لوگو، نیازمند توجه به جزئیات و دقت است. دقت، از مهارت‌های ضروری هستند که یک طراح، برای طراحی یک لوگوی حرفه‌ای به آن نیاز دارد.

 

تحلیل‌گری


در دنیایی که فضای مجازی به سرعت در حال توسعه است، دانش فناوری و تجزیه و تحلیل یک مهارت مهم است. هر طراح موفق باید دارای مهارت‌های تحلیلی‌ وتکنولوژیکی باشد و آن را تقویت کند.

 

خدمات آنسه تیم برای طراحی لوگو


لوگوی شما اولین چیزی است که توجه مخاطبان را به کسب‌و‌کار شما جلب می‌کند. همچنین لوگوی شما باید منحصر به فرد باشد تا متمایز شوید. فقط طراحان حرفه‌ای می‌توانند یک   لوگوی سفارشی با کیفیت بالا طراحی کنند. شرکت تبلیغاتی بازرگانی آنسه با تیم مجرب خود می تواند در طراحی لوگو کسب و کارتان با شما نهایت همکاری را داشته باشند و با خیال آسوده خرید لوگو و سفارش بنر شرکت خود را به تیم آنسه بسپارید و کسب‌و‌کارتان را به مخاطبان خود معرفی کنید.

نتیجه‌گیری


برای بقای کسب و کار خود و افزایش سود شرکت خود لازم است که یک لوگوی حرفه‌ای طراحی شود تا هویت کسب و کارتان را به خوبی بیان کنید. لوگوهای با کیفیت عالی به شرکت شما کمک می‌کنند تا در بین مشتریان خود به شهرت و تمایز دست یابید و توجه مخاطبان را به خود جلب کنید. اگر طراحی لوگو به درستی انجام شود، تأثیر اولیه خوبی می‌توانید بر ذهن مخاطبان خود بر جای گذارید.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به سورس‌های این مقالات مراجعه کنید:

1. What is a logo?
2. What is a logo? : Explained Meaning and History
3. What is a Logo Design?
4. The Difference Between Logo Design and Branding
5. What is a logo? Definition and examples

همچنین همکاران ما برای شما محتوای مشابهی تهیه کردند که می‌توانید در وب‌سایت آن‌ها مشاهده کنید:

1.  لوگو چیست
2. لوگو چیست و چرا شما به طراحی یک لوگو نیاز دارید؟
3. لوگو چیست و چرا طراحی آن برای کسب و کارها اهمیت زیادی دارد؟
4. روش، اصول و مراحل طراحی لوگو چیست؟
5. 5 ویژگی لوگو و معرفی انواع لوگو

 

مقالات پربازدید

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از پروژه‌های جدید در خبرنامه عضو شوید